Jak wybrać fotel biurowy?

Odpowiednie wyposażenie naszego miejsca pracy jest niezwykle istotne. Chociaż wydawać mogłoby się to bez znaczenia, właściwie dopasowany fotel biurowy może podnieść wydajność oraz efektywność naszej pracy.Wszystkie meble biurowe powinny cechować się komfortem użytkowania. W przypadku fotela jest to jednak szczególnie istotne, gdyż korzystamy z niego nawet do kilkunastu godzin dziennie, a przebywanie w jednej pozycji stanowi duże obciążenie dla naszego kręgosłupa. Aby go zminimalizować i zapewnić swojemu ciału prawidłowe podparcie, musimy odpowiednio dobrać mebel, co w gąszczu oferowanych na rynku produktów może okazać się trudnym, a przede wszystkim czasochłonnym przedsięwzięciem.

Właściwy komfort użytkowania zapewnia ergonomiczna konstrukcja fotela. Decyduje o niej między innymi prawidłowa wysokość mebla. Wygodny fotel biurowy powinien zapewniać możliwość podniesienia siedziska tak, aby kolana były zgięte pod kątem 90 stopni. Dzięki temu ciężar ciała zostanie odpowiednio rozłożony, a nam nie będą doskwierać żadne dolegliwości bólowe.

Wygodę zapewniają również podłokietniki. Warto wybrać taki model fotela, w którym część ta może być regulowana. W przypadku większości asortymentu dostępnego na rynku pozycja podłokietników jest stała. W praktyce oznacza to, że ręce wspierane są jedynie w trakcie przerw w pracy, a nie podczas jej wykonywania. Sprawia to, że szybciej się męczymy, zwłaszcza jeśli piszemy lub analizujemy przy komputerze dokumenty tekstowe. Należy zatem zdecydować się na fotel dający możliwość zmiany ustawienia podłokietników. Dzięki temu będziemy mogli dostosować ich wysokość do specyfiki wykonywanej pracy.

Wybierając fotel biurowy szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na oparcie. Musi ono mieć odpowiednio wyprofilowany kształt, dostosowany do naszego kręgosłupa. Dodatkowo mebel ten powinien być wyposażony w funkcję podarcia odcinka lędźwiowego, co zapewni odpowiedni komfort pracy i sprawi, że w mniejszym stopniu będziemy odczuwać zmęczenie i dolegliwości bólowe.