Mała łazienka – jak ją urządzić?

W wielu polskich domach łazienki są najmniejszymi z pomieszczeń. Jednocześnie z niewielkiej łazienki może korzystać kilka osób. Jak więc ją urządzić, by ładnie wyglądała, zdawała się większa, a jednocześnie by można pomieścić w szafkach wszelkie niezbędne kosmetyki i zachować w niej porządek?

W małej łazience liczy się efekt optycznego powiększenia, dlatego królować w niej powinny jasne kolory, błyszczące meble łazienkowe, duże lustra i niewielkie sprzęty. Nad umywalką warto dodatkowo umieścić rozproszone światło. Najlepiej zrobimy, wykańczając ściany i podłogi łazienki na jasny kolor. Jeśli ściany są matowe, to świetnie w łazience będą wyglądać meble łazienkowe wykończone na wysoki połysk. Takie meble mogą być nawet kolorowe.

Mała łazienka nie pomieści wielu mebli, ale nieliczne meble dobrze zaprojektowane pomieszczą wszystko, co potrzebne jest w łazience. Dlatego meble łazienkowe powinny mieć jak najwięcej półek, głębokich szuflad i schowków, specjalne przegródki i pojemniki. Zamiast samego lustra można powiesić płytką szafkę z drzwiami lustrzanymi, można też zastosować regał na kółkach, który można przesunąć w dowolne miejsce. Pod prysznicem warto też powiesić półki, na których ustawimy żel pod prysznic czy szampon.

W małej łazience lepiej kupować przedmioty lekkie i niewielkie. Nie próbujmy na siłę zmieścić wielkiej umywalki, lepiej kupić narożną i tylko taką, w której swobodnie umyjemy ręce. Wielkością różnią się też miski ustępowe, czy kabiny prysznicowe oraz wanny.

Prysznic czy wanna? – to pytanie zadają sobie właściciele remontowanych niewielkich łazienek. Prysznic jest zawsze bardziej ekonomiczny i wygodniejszy, jednak mała łazienka nie oznacza, że nie możemy postawić w niej wanny. Jeśli uwielbiamy leżeć w pianie, to wybierzmy model narożny, albo prostokątny, ale ze skosem, który pozwoli na oszczędność miejsca. W obudowie wanny także można zastosować sprytne schowki na kosmetyki czy ręczniki. Do niewielkiej łazienki z prysznicem polecam jednak niski brodzik, albo w ogóle kabinę z kratką odpływową w podłodze. Taki prysznic optycznie powiększy przestrzeń łazienki.