Wybieramy dewelopera

W Krakowie znaleźć można zarówno mieszkania w kamienicy, jak i na starych osiedlach oraz dopiero budowane, nowe. Każdy zakup jednak musi być dobrze przez nas przemyślany, a kontrahent sprawdzony. Jeśli chcesz kupić mieszkanie od dewelopera w Krakowie sprawdź, czy masz do czynienia z porządną firmą.

Pierwszym krokiem jest oczywiście prześledzenie internetu. To prawdziwa kopalnia wiedzy, wystarczy że w wyszukiwarkę wrzucimy hasło “deweloper Kraków”. Najpierw sprawdźmy informacje o tym, czy firma już coś wybudowała w Krakowie lub okolicach. Warto poznać opinie dotychczasowych klientów, którzy już mieszkają na osiedlu należącym do dewelopera. Ważne jest to, czy deweloper dotrzymuje terminów, czy buduje solidnie, czy nie podnosi cen w czasie budowania oraz jak postępuje, gdy konieczne są jakieś naprawy w oddanych mieszkaniach.

Niezwykle ważne w wyborze dewelopera jest sprawdzenie bezpieczeństw inwestycji, czyli tego, do kogo należy działka, czy krakowski deweloper ma pozwolenia na budowę, czy współpracuje stale z jakimś bankiem. Ważna jest też przynależność do jakiejś organizacji branżowej oraz posiadanie certyfikatu wydawanego przez Krajową Izbę Budownictwa, która regularnie bada sytuację finansową deweloperów. Można zaufać też deweloperowi, który korzysta z rachunku powierniczego, na który w pierwszej kolejności trafiają pieniądze za mieszkania, a przelewane są na rachunek dewelopera dopiero po przekazaniu kluczy. W ten sposób nasze pieniądze są bezpieczne w banku przez cały czas trwania budowy. Ważne jest też to, czy deweloper podpisuje z klientami akty notarialne.
Dewelopera można sprawdzić w ewidencji działalności gospodarczej, w Krajowym Rejestrze Sądowym, w lokalnym stowarzyszeniu pośredników, sądzie gospodarczym (czy firma nie jest w stanie upadłości), a w siedzibie dewelopera, czy firma płaci podatki.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, by przejść się po gotowych osiedlach i wypytać mieszkańców o to, jak się mieszka i czy nie mieli żadnych problemów związanych z kupnem mieszkania.